Czech English Deutsh
<div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Petrovské Plže - březen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Sklepy Starý potok v Sudoměřicích - duben</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Baťův kanál ve Strážnici - Květen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Sklepy Plže - Petrov</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Splavení Moravy</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Boží tělo ve Tvarožné Lhotě - červen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Salaš Travičná nad Tvarožnou Lhotou v červnu</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Ovce na salaši</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Obecní den v Kozojídkách Pod Kříbem</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Krajina nad Kněždubem s oskorušemi</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Hody v Hroznové Lhotě - říjen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Lučina v zimě, pohled na přírodní koupaliště</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Lučina v zimě</i></div>

 
Turistické informační centrum Strážnicko
Mapa regionu v databázi LEADER+
Recepty z Oskeruší

Oskeruše v kuchyni - recepty

Oskoruše mražené (M. Vítková)

Vybrané měkké hnědé plody dáme do igelitového sáčku a uložíme do mrazničky. Jsou to pak takové ledové cucavé bonbony.

Oskoruše zavařené (M. Vítková)

oskoruše
cukr
Měkké hnědé plody dáme do zavařovací sklenice, zasypeme dvěma polévkovými lžícemi cukru a zavařujeme asi 5 minut na 80° C.

Oskorušová marmeláda (L. Polášková )

zralé oskoruše
želírovací cukr
voda
(rum, skořice, citronová kůra)
Oskoruše rozvaříme v troše vody a přepasírujeme přes sítko. Do vzniklé dřeně přidáme želírovací cukr dle návodu na obalu, směs ochutíme rumem či skořicí nebo dle chuti povaříme s citrónovou kůrou. Naplníme do sklenic, v zavařovacím hrnci sterilujeme 10 minut při 80° C.

Oskorušová marmeláda s oskorušovicí (H. Fischer)

700 g vypeckovaných zralých plodů
300 g želírovacího cukru
5 velkých lžic oskorušovice
Za stálého míchání vaříme cukr s oskorušemi 3 - 4 minuty, nakonec vmícháme pálenku. Plníme do nahřátých sklenic. Vhodné ke zmrzlinám, vaflím a palačinkám.

Oskorušová marmeláda se švestkami (H. Fischer)

700 g vypeckovaných zralých plodů
200 g vypeckovaných švestek
500 g želírovacího cukru
Plody pomeleme nebo rozmixujeme, za stálého míchání 3 – 4 minuty vaříme s želírovacím cukrem. Plníme do nahřátých sklenic. Vhodné ke zmrzlinám, vaflím a palačinkám.

Kořeněná oskorušová marmeláda (H. Fischer)

700g vypeckovaných zralých plodů
200g červeného vína
300g želírovacího cukru
trochu skořice, anýzu, kardamonu a niché
Za stálého míchání vaříme 3-4 minuty a plníme do sklenic. Navrch nalejeme trochu oskorušové pálenky. Vhodné ke zmrzlinám, vaflím a palačinkám.

Gule s oskorušemi (M. Polášková)

500 g hrubé mouky
1 vajíčko
špetka soli
oskorušová marmeláda
sušené oskoruše
Smícháme mouku, vajíčko a sůl, spaříme vřelou vodou a vymísíme těsto. Těsto zpracujeme do válečku, nasekáme na kousky, které rukama roztáhneme a plníme oskorušovou marmeládou, vyválíme do kuliček. Kuličky naházíme do vroucí vody a vaříme 7 minut, po vytažení hned pomastíme máslem. Na ořechovém mlýnku nameleme oskoruše, smícháme je s cukrem a omaštěné guličky posypeme podle chuti.

Plněný oskorušový perník (L. Polášková)

300 g hladké mouky
250 g mletého cukru
2 lžíce medu
1 vejce
2 lžíce mléka
1 lžíce rumu
˝ prášku do pečiva
1 lžička perníkového koření či skořice
Vše zpracujeme v hladké těsto a rozdělíme na 4 díly. Každý rozválíme na plát 3mm silný, potřeme oskorušovou marmeládou a můžeme posypat hrozinkami. Smotáme jako štrůdl, dáme na vymaštěný plech, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme ve střední troubě.

Kronberský oskorušový sen - dezert (H. Fischer)

500 g vypeckovaných zralých plodů
200 g piškotů
6 - 8 velkých lžic oskorušovice
250 g žervé nebo sýru Lučina
200 g tučný tvaroh
750 g cukru
1 vanilkový cukr
100 g smetany na šlehání
trochu skořice (ozdoba)
Formu (plech) vyložíme alobalem. Naskládáme vrstvu piškotů (je možné je nastrouhat) a pokapeme je oskorušovicí. Na to položíme vrstvu rozmačkaných oskoruší a vrstvu šlehačky smíchané s tvarohem, sýrem a cukrem. Uložíme na 5 - 8 hod do lednice. Podáváme posypané skořicí přes šablonu oskorušového listu.

Oskorušový rumový hrnec (H. Fischer)

Vypeckované zralé plody rozmačkáme do hrnce s přiměřeným množstvím rumu, přidáme badyán, celou skořici, rozinky, perníkové koření a přiměřeně cukru. Necháme tři měsíce uležet. Jíme s přáteli.

Točenice s oskorušovou pracharandou (B. Krška)

sušené oskoruše
hladká mouka (400 – 500 g)
cukr, sůl
kvasnice
1 vejce
olej nebo rozpuštěné sádlo
3 uvařené brambory
dětská krupice
Z trošky mouky, cukru, kvasnic a teplé vody (nebo mléka) zaděláme kvásek. Do mouky nastrouháme studené vařené brambory, přidáme 1 vejce, trochu oleje (sádla) a přilejeme kvásek. Vše smícháme, trochu osolíme a vypracujeme těsto. Rozdělíme na díly, vyválíme, potřeme olejem nebo sádlem a posypeme dětskou krupicí. Smotáme, uložíme na vymazaný plech, potřeme olejem (sádlem) a necháme kynout. Pečeme v prudší troubě (200o C). Po vychladnutí každou točenici rozkrojíme napůl.
Upečenou stranou skládáme dolů a sypeme pomletými sušenými oskorušemi s cukrem.Tato pracharanda je vhodná i jako posýpka k ostatnímu druhu pečiva, včetně nudlí.

Oskorušový chlebíček (H. Fischer)

400 g vypeckovaných zralých plodů
100 ml jablečného vína
500 g cukru
2 sáčky želatiny
Oskoruše povaříme s cukrem, smícháme s želatinou připravenou dle návodu a jablečným vínem. Hmotu rozetřeme v tenké vrstvě na pečící papír (nebo alobal) a necháme několik dní sušit (obracíme). Poté krájíme na kostičky a necháme dosušit několik dní. Uchováváme v těsné sklenici jako cukroví.

Oskorušové víno (F. Strelka)

oskoruše
cukr
voda
Měkké hnědé oskoruše rozmělníme a zalijeme stejným množstvím vody. Směs zahřejeme k varu a po vychladnutí lisujeme. Na 5 l šťávy přidáme 1000 – 1200 g cukru. Oslazenou šťávu zkvasíme čistou kulturou kvasinek.

Míchaná vína (F. Strelka)

Oskoruše jsou nenahraditelné pro zlepšení hruškového a jablečného vína, které čistí od zákalu a zvyšují trvanlivost. Na 10 litrů jablečného moštu dáme 1 litr oskorušového moštu, do 10 l hruškového moštu přidáme 2 l oskorušového.

Oskorušový likér s medem (V. Hrdoušek)

1 litr oskorušovice
1dcl medu
1dcl macerátu lipového květu v oskorušovici
Dobrou oskorušovou pálenku smícháme s tekutým medem a macerátem z lípy. Pijeme vychlazené. Dobré na nachlazení.

Babské pití (V. Hrdoušek)

1 l pálenky nejlépe jemné žitné či vínovice
2 dcl oskorušové šťávy z plodů
Dobrou pálenku smícháme s jemně přecezenou štávou. Pijeme vychlazené.

Oskorušový polibek (H. Fischer)

Vyzrálý plod dáme mezi rty a přes něj se napijeme oskorušovice. Společně vychutnáme.

 

Použití plodů oskeruše v historii

Wedig Kausch – Blecken von Schmeling, 2000

O užívání plodů oskeruše ke znovuobnovení normální funkce střev informuje mnoho starých literárních pramenů. Při slabé funkci žaludku se užívaly plody, které byly po sklizni rozpůleny a usušeny na slunci. Právě tomuto použití pro lékařské účely často vděčí oskeruše za vysazení a udržení.

Už Vergilius (400 př. n. l.) dokládá výrobu oskorušového vína u Skythů v JV Evropě.

DIOSKIRIDIS (1598) používá rozemleté plody místo mouky z ječmene. APICIUS doporučuje po jídle oskeruši jako pochoutku v mnohých italských domácnostech. Nejlepší jsou sorty s velkými červenými plody. Ve své kuchařce, nejstarší na světě, uvádí pokyny k přípravě oskerušové pomazánky.

Botanik MICHELI (1679 – 1737) popsal 27 různých sort, které byly na počátku 18. století podávány na stole velkovévody toskánského během roku. Také autoři GRIESMEIER, RECHNER a jiní zdůrazňovali léčivé vlastnosti plodů oskeruše.

V literatuře nacházíme také odkazy na obchod s plody oskeruše. SELIGMAN (1770), který sám tyto plody v Londýně nakupoval, dodává: „Ale léta se už oskeruše v zahradách nenašla“. Nejstarší zobrazení prodeje tohoto ovoce je ze třetí čtvrtiny 15. století. Podle doprovodného textu plody chránily před cholerou a uzdravovaly žaludek.

SEDLACZEK (1930) udává, že oskeruše jablíčkovitého tvaru se prodávaly na trhu v Brně a Olomouci. WILDE popisuje prodej 1,19 q plodů oskeruše v roce 1936 na trhu ve městě Neustadt (Pfalz).
 

|  Tisk  |  ZpětZpět